Vajinal Akıntı

Ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte kadınlarda hiçbir neden olmadan akıntı gelişebilir. Sosyal hayatta sıkıntı yaratan, iş ortamında, arkadaş ortamında rahat olamamaya neden olan bu durum sanılanın aksine fizyolojiktir.<br />  

Vajinal akıntı, ergenlik dönemi itibariyle her kadında görülebilir ve hiçbir nedeni yoktur. Bu akıntı durumu tamamen fizyolojiktir; yani normaldir, hastalık değildir. Ancak bazı kadınlarda akıntı fazla olabilir, bu da sosyal yaşamda, iş hayatında, arkadaş ortamında konfor açısından sıkıntı yaratabilir. Akıntıların nedeni mukoza dokusunun kurumamasını ve işlevini yitirmemesini sağlamaktır. Bu yüzden vücudumuz belli bölgelerinde ter, tükürük, sümük ve gözyaşı gibi salgılar üretebilir. Vajinal akıntının nedeni de budur. Şeffaf, beyaz ya da açık sarı renklidir, ağrı, kanama ve idrar esnasında yanma yapmaz, kokusuzdur. Rahim ağzındaki salgılarla birlikte vajinadaki atıkların atılmasını sağlar. Salgı miktarının kadından kadına değişmesi ise salgı hücrelerinin ve kadınlık hormonunun miktarıyla alakalıdır.

Belirttiğimiz gibi vajinal akıntı gayet normal, vücudumuz için gerekli, fizyolojik bir durumdur. Ancak eğer akıntının rengi koyuysa, köpüklüyse, kanlıysa, kötü kokuluysa veya ağrılıysa vajinit gibi başka bir sorunun habercisi olabilir. Daha fazla bilgi için vajinit yazımızı okuyabilirsiniz.