Sedasyon

Sedasyon, hastanın tüm reflekslerini koruyarak derinliği kontrollü olarak ayarlanabilen uyku halidir.

Sedasyon bir anestezi yöntemidir. Birçok tibbi müdahalede uygulanabilen, hastanın tüm reflekslerinin korunduğu ve derinlik kontrolünün ayarlanabildiği uyku halidir. Jinekoloji başta olmak üzere birçok branşta tercih edilen sedasyon yöntemi hastada uyku hali oluşturup rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlamak için kullanılır. Kişi uyku halindedir ancak; gözleri açıktır, etrafında olup bitenlere tepki verebilir. İşlem sonrasında işleme dair hiçbir şey hatırlamaz. Jinekolojide özellikle kürtaj işleminde çok sık tercih edilir.

Sedasyonun herhangi bir yan etkisi yoktur. Özellikle tedaviye zihinsel olarak hazır olmayan çocuklarda çok sık kullanılır. Sedasyonu anestezi uzmanı ayarlar. Kişinin uyku derinliğini istediği gibi ayarlayabilir.

Sedasyon Nasıl Yapılır?

Sedasyon, damar yolunun açışması ve sedatif ilacın bu yolda verilmesiyle başlar. Hasta yeterli uyku derinliğine ulaşınca planlanan tedavi işlemine başlanır. Sedasyonun süresi tedavi işlemine göre değişir ve istenildiği gibi bu süre ayarlanabilir. Tedavi işlemi bittikten sonra anestezi uzmanı kişiyi uyku halinden çıkarır. Hasta işleme dair hiçbir şey hatırlamaz. Bu sayede psikolojik anlamda olası olumsuzlukların önüne geçilir.

Sedasyon işlemini çocuklara uyguladığımızda da, onların bilinçaltında derin izler bırakacak psikolojik travmaları önlemiş oluruz. Aynı zamanda tansiyon hastaları ve kalp hastalarında uygulanması anestezi ortamının daha rahat geçmesini sağlar. Ancak hastanın yanında yakını ile gelmesi gerekir ve güç kaybedecek hareketlerden araba kullanmaktan kaçınmalı, istirahat etmelidir.