Mecidiyeköy Mh. Büyükdere Cad. No: 34 Arkan Ap. D: 2 Kat: 1- İstanbul

Kızlık Zarı Dikimi

Kadınların cinsel organının girişini kaplayan 1-2 cm kadar içeride olan ve 2-3 mm inceliğe sahip dokuya kızlık zarı denir. Kızlık zarının şekilleri çeşitli olabilse de genellikle hilal şeklindedir ve ince kılcal damarlarla çevrilidir. Bilinen bir fonksiyonu yoktur. İlk cinsel ilişki esnasında esneyip genişler ve yırtılarak kanar.

Kızlık zarı, kadınların cinsel organının girişinin 1-2 cm içerisinde olan ve 2-3 mm kalınlığındaki kaplamadır. Şekli her kadında farklı olmakla birlikte ince kılcal damarlarla çevrilidir. Bilinen tek fonksiyonu çocuklukta meydana gelebilecek enfeksiyonlardan korumaktır. İlk cinsel ilişkide esneyerek yırtılır ve çok az miktarda kanar. 

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kızlık zarının dikilmesi ya da onarılması işlemine himenoplasti denir. Geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi (flep yöntemi) şeklinde iki çeşidi vardır. Geçici kızlık zarı ilişkiye girmeden 2-3 gün önce yapılmalıdır. Lokal anestezi altında uygulanabilir. Kalıcı kızlık zarı ise ilişkiye girmeden yıllar önce yapılabilir. Vajinadan doku alınarak yama şeklinde zara monte edilir. Geçiciye göre biraz daha uzun bir işlemdir. Genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi hijyenik bir ortamda yapılır. Yaklaşık 30 dakika sürer. İşlem öncesinde nfeksiyon riskini önlemek için antibiyotik, ağrıyı azaltmak için ağrıcı kesici ilaç verilir. İşlemin ardından yarım saat dinlendirilen hastanın verilen ilaçları aksatmadan kullanması gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

  • İşlemden 1 saat sonra normal hayata dönülebilir.

  • Konforlu ve komplikasyon riski düşük bir ameliyattır.

  • Bir süre ağır spor yapılmaması gerekir.

  • Ani bacak hareketlerinden kaçınılmalıdır.

  • İç çamaşırı sık sık değiştirilmelidir.

  • Verilen ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.