Mecidiyeköy Mh. Büyükdere Cad. No: 34 Arkan Ap. D: 2 Kat: 1- İstanbul

Ertesi Gün Hapı

Korunmadan cinsel ilişkiye girildiğinde hamileliği engellemek amacıyla kullanılan hapa ertesi gün hapı denir.<br />  

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, korunmadan ilişkiye girildikten sonra ya da kullanılan korunma yöntemlerin işe yarmayacağı düşünüldüğünde hamileliği engellemek amacıyla kullanılır. Cinsel ilişkiye girildikten sonraki 72 saat içinde kullanılmalıdır. Bu süre zarfında ne kadar erken kullanılırsa etkisi o kadar artacaktır. Yüksek dozda östrojen ve progesteron hormonu içeren bu hap (bazıları sadece progesteron içerir) cinsel ilişkiden sonra sperm yumurtayla birleşmişse yumurtanın rahim içinde tutunmasını engeller. Eğer döllenen yumurta hücresi ana rahmine yerleşmişse ertesi gün hapı etkili olmaz.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı bazen tek seferde bazen de 12 saat arayla iki seferde kullanılır. Bu yüzden ertesi gün hapı kullanımı için ilacın prospektüsünü mutlaka okumak gerekir. Etkisini göstermesi için 3 gün içerisinde bu ilacı kullanmak gerekir.

Ertesi Gün Hapı Başarı Oranı

Yapılan araştırmalara göre ertesi gün hapının başarı oranı yüzde 97'dir. Hiçbir doğum kontrol yönteminin yüzde yüz başarı oranı yoktur. Ertesi gün hapı ilişkiden sonra ne kadar erken içilirse başarı oranı o kadar artar.

Ertesi Gün Hapı Adeti Geciktirir mi?

İlacın alınmasından sonra ortalama bir hafta içerisinde kanama meydana gelir. Bir sonraki adetle birlikte düzene girilmesi beklenir.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Var mıdır?

Çok fazla yan etkileri yoktur. Bazı kişilerde mide bulantısı ve kusma görülebilir. Nadiren de meme hassasiyeti, şişkinlik, baş ağrısı ve adet düzensizlikleri gibi şikayetlere neden olabilir.